slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Erasmus+ tylko w Budowlance

Opublikowano w Erasmus+

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej jest jedyną szkołą w powiecie olkuskim, która zakwalifikowała się do projektu unijnego Erasmus+ otrzymując 150 tysięcy euro na organizację miesięcznych praktyk zawodowych w Niemczech. 400 euro kieszonkowego dla ucznia, bezpłatny transport, pobyt, wyżywienie oraz 28 dni praktyki, a ponadto możliwość nawiązania kontaktów, doskonalenia komunikacji w języku niemieckim, uzyskania certyfikatu i Europassu Mobility potwierdzającego umiejętności i doświadczenie to tylko niektóre korzyści  dla  wyjeżdżających uczniów. Na miesięczne praktyki udaje się młodzież uczęszczająca do technikum budowlanego, hotelarstwa, technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz do zasadniczej szkoły zawodowej (murarz-tynkarz, monter suchej zabudowy, kucharz).

Do tej pory odbyły się wyjazdy dwóch grup: 

- na przełomie października i listopada wyjazd uczniów z branży budowlanej do Eisenach. Praktyka odbywała się w firmie Innenausbau , która jest przedsiębiorstwem pracującym na zlecenie mieszkańców Eisenach oraz okolicy. Przeprowadza prace budowlane, remontowe i wykończeniowe. Uczniowie mieszkali w Eisenach, które oferuje bogatą ofertę spędzania czasu wolnego (basen, kręgielnia, muzeum Bacha, dom Lutra, zamek Wartburg, muzeum samochodów).

- od 31X do 29XI 2015 r. wyjechało10 uczniów z branży hotelarskiej do pięciu hoteli na terenie Turyngii i Bawarii. Właściciele obiektów zapewnili praktykantom pełne wyżywienie, bardzo dobre warunki noclegowe, miejsce stażu oraz opiekę pedagogiczną i merytoryczną. Uczniowie pracowali w restauracji, kuchni i w obsłudze pięter oraz obserwowali pracę na recepcji, a wolnym czasie korzystali z oferty turystycznej miejscowości. Właściciele hotelów brali udział w monitoringu postępów uczestników, ewaluacji oraz w rozpowszechnianiu informacji o projekcie i jego rezultatach. 

Transport praktykantów wraz z ubezpieczeniem zapewniany jest przez szkołę. Młodzieży podczas podróży towarzyszą opiekunowie, nauczyciele ze szkoły, którzy pozostają na miejscu, a następnie przywożą grupę bezpiecznie do kraju. Na każdy wyjazd przewidziana jest kontrola z ramienia szkoły, czyli tak zwany monitoring. Dyrektor szkoły Marida Zoń była na monitoringu każdej  grupy:  dwa dni dla grupy budowlańców i trzy dla hotelarzy. Pobyt dyrektora w Turyngii umożliwił odwiedzanie uczniów w miejscach praktyk (firmach budowlanych, hotelach) oraz przeprowadzenie indywidualnych rozmów na temat pobytu i oceny warunków życia i pracy.  Był też dla dyrektora okazją do rozmowy z pracodawcami na temat postawy praktykantów, ich zaangażowania oraz postępów językowych. Monitoring jest bardzo ważny, daje pewność, że warunki umowy zawarte między stronami przebiegają prawidłowo, a uczniowie zdobywają przydatne umiejętności i doświadczenie, nawiązują kontakty oraz rozwijają kompetencje językowe. Uczniowie wracają bardzo zadowoleni, traktują wyjazd jako przygodę, ale i furtkę na przyszłość.

 

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00