slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Wizyta zawodoznawcza w Oleśnicy

Opublikowano w Technikum Budowlane

W dniu 20.04.15r. uczniowie klas budowlanych  IIa i 1m-t pod opieką nauczycieli uczestniczyli w wizycie zawodoznawczej do cegielni w Oleśnicy –należącej do koncernu WIENERBERGER. Odbyła się ona w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.

Wienerberger to firma o niemal 200-letniej tradycji w produkcji ceramicznych materiałów budowlanych na całym świecie, w Polsce działająca już od ponad 18 lat. Cegielnia znajduje się w miejscowości Oleśnica w powiecie staszowskim i jest najnowocześniejszym zakładem tego typu w Polsce. Powitał nas kierownik zakładu, który opowiedział historię cegielni i zapoznał z przepisami BHP obowiązującymi na terenie zakładu. Następnie udaliśmy się na składowisko surowców: gliny , piasku i trocin składników nowoczesnych pustaków poryzowanych. Głównym składnikiem służącym do produkcji cegieł czy dachówek ceramicznych jest glina i kwarc (czyli piasek), dlatego zakłady produkujące ceramikę znajdują się obok bogatych i wysokiej jakości złóż surowców naturalnych. Kluczem do uzyskania doskonałego materiału budowlanego jest bardzo dokładne przygotowanie mieszanki, jej właściwie rozdrobnienie i wymieszanie składników. Już podczas wydobycia glinę zbiera się cienkimi warstwami. Razem z innymi składnikami miesza się ją i rozdrabnia mechanicznie. Dopiero materiał o zupełnie jednolitej konsystencji trafia do tzw. dołownika. Zarówno jego napełnianie, jak i opróżnianie dodatkowo służy lepszemu wymieszaniu całości.
Jeśli badania laboratoryjne próbek potwierdzają odpowiednią jakość mieszaniny, surowiec z dołownika jest jeszcze raz rozdrabniany, a następnie kierowany do odpowiednich urządzeń formujących (pras). W zależności od rodzaju ceramiki, skład mieszaniny będzie się różnił. Przeznaczona na pustaki zawiera dużą ilość materiału palnego, czyli trocin. Po wypaleniu w każdym pustaku powstaje dzięki temu ogromną liczba mikroskopijnych pustych przestrzeni – a materiał staje się doskonałym izolatorem ciepła.

W prasach surowiec się odpowietrza, a odpowiednie maszyny kształtują i formują pasma gliny w znajome kształty dachówek, cegieł i pustaków. Formowanie surowca w różnorodne kształty jest możliwe dzięki temu, że mieszanka jest utrzymywana w stanie wilgotnym. Przyszłe pustaki przed wypaleniem wymagają najpierw osuszenia. Przygotowane do wypalenia, suche ale nie wypalone jeszcze cegły lub dachówki można dodatkowo pokryć specjalnymi szlachetnymi glinkami. Proces ten nazywa się angobowaniem. Dzięki temu widoczne elementy gotowej cegły czy dachówki otrzymają wyjątkową i niespotykaną naturalnie barwę. Można też poddać je glazurowaniu, co zapewni im charakterystyczny, wyjątkowy połysk.
Do pieca, również wykonanego z ceramiki, suche produkty trafiają na odpowiednich wózkach, zabezpieczających je przed uszkodzeniami i pozwalających na równomierny dostęp ciepła do każdej sztuki cegły czy dachówki.
Warto wiedzieć, że na barwę gotowego produktu, poza składem gliny może mieć również wpływ ilość tlenu dostarczanego do pieca podczas procesu wypalania.
 
 Pustak ceramiczny Porotherm to doskonały materiał dla wszystkich rodzajów ścian: zewnętrznych, jednowarstwowych nie wymagających docieplania, dwu- i trójwarstwowych oraz ścian wewnętrznych, nośnych i działowych. Szeroki asortyment umożliwia wybór optymalnego rozwiązania pod kątem indywidualnych potrzeb oraz parametrów termicznych i akustycznych. Zastosowanie pustaków ceramicznych to również gwarancja szybkich postępów budowy!
Następnie doradcy techniczni przeprowadzili dla uczniów szkolenie praktyczne . Uczestnicy poznali rodzaje pustaków, belek , nadproży oraz metody murowania na zaprawę i na piankę. Zobaczyli sposób docinania pustaków i wykonania wyrównania podłoża. Uczniowie praktycznie mogli przećwiczyć murowanie narożnika budynku.
Dziękujemy pracownikom Firmy Wienerberger  za współpracę z naszą szkołą dzięki czemu uczniowie mogą poznać procesy produkcyjne i nowoczesne materiały budowlane ceramiczne.
Zapraszamy do galerii w celu poznania foto relacji z wycieczki.
Oprac. M. Dudzińska na podstawie www.wienerberger.pl

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00