slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Budowlańcy w zakładzie prefabrykacji betonów sprężonych CONSOLIS

Opublikowano w Technikum Budowlane

W ramach projektu unijnego „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” uczniowie klas 3a i 3 tw wraz z opiekunami Małgorzatą Dudzińska i Gabrielą Serwatką w dniu 22.05.14r. zwiedzili zakład prefabrykacji konstrukcji żelbetowych i sprężonych firmy CONSOLIS w Gorzkowicach. W trakcie wizyty w pierwszej kolejności odbyli szkolenie BHP w związku z zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy na budowach i zakładach produkujących materiały budowlane. Kierownik zakładu przedstawił historię i technologię produkcji elementów żelbetowych i sprężonych.

Działalność w Polsce CONSOLIS rozpoczął w 1999 roku. W 2000 roku firma uruchomiła pierwszy zakład produkcyjny w Gorzkowicach koło Piotrkowa Trybunalskiego w województwie łódzkim, który jest obecnie największym i najnowocześniejszym zakładem produkcji prefabrykacji betonowej w Polsce. Zakres produkcji obejmuje głównie strunobetonowe płyty kanałowe HC, strunobetonowe płyty TT, elementy szkieletu budynku (belki, dźwigary, słupy, ściany i podwaliny), belki mostowe, ekrany akustyczne oraz elementy infrastruktury drogowej. Od czerwca 2006 roku CONSOLIS Polska działa na rynku produktów infrastruktury podziemnej poprzez Zakład Produkcyjny w Ostrowie Wielkopolskim, którego stał się właścicielem. Zakład ten jest wiodącą polską wytwórnią prefabrykowanych elementów do budowy infrastruktury podziemnej, który specjalizuje się w produkcji betonowych i żelbetowych prefabrykatów magistral przesyłowych grawitacyjnych i tłocznych różnego rodzaju mediów (zasolonych wód kopalnianych, ścieków komunalnych i przemysłowych), w tym na terenach występowania szkód górniczych.
Warto wiedzieć, że elementy prefabrykowane wykonane z żelbetu lub betonu sprężonego posiadają znakomite parametry użytkowe. Pozwala to wykorzystywać je w bardzo szerokim zakresie zastosowań. Betonowe elementy prefabrykowane stwarzają możliwości uzyskania dużych rozpiętości, nawet przy stosunkowo dużych obciążeniach użytkowych. Większe rozpiętości i mniejsze grubości stropów mogą być uzyskiwane poprzez wykorzystanie sprężonych belek oraz płyt stropowych. Sprężone płyty kanałowe HC są najpopularniejszym typem prefabrykowanych stropów, a produkowane są na długich torach, a następnie cięte na odpowiednią długość przy użyciu piły tarczowej. Kolejne , to płyty stropowe TT z betonu sprężonego charakteryzują się żeberkowym przekrojem poprzecznym i gładką powierzchnią dolną. Elementy te są głównie stosowane przy większych obciążeniach stropu lub dużych rozpiętościach dachu – do 24 m. Produkowane są standardowo o szerokości 2400 mm. Słupy żelbetowe, jako część konstrukcji szkieletowej,najczęściej są utwierdzane w fundamencie przy pomocy kielichów fundamentowych lub prętów wypuszczonych z fundamentu. Kielichy fundamentowe mogą być również prefabrykowane. Kielichy monolityzowane są z wylewaną płytą fundamentową za pomocą wystających prętów i strzemion. Zastosowanie kielichów pozwala na szybki i precyzyjny montaż słupów.
Rozpiętości elementów dachów przeznaczonych do budowy hal przemysłowych i centrów handlowych mogą sięgać 32 m a nawet więcej.
Elementy prefabrykowane stosowane do budowy parkingów wielopoziomowych umożliwiają parkowanie większej ilości samochodów, ze względu na stosowanie większych otwartych przestrzeni oraz mniejszych przekrojów słupów.
Do budowy biurowców stosuje się także duże otwarte przestrzenie podzielone na mniejsze poprzez zastosowanie ścian działowych. Takie rozwiązanie daje nie tylko elastyczność w planowaniu budynku, ale również znacznie wydłuża żywotność tego budynku ze względu na łatwiejsze regulowanie powierzchni zabudowy. W ten sposób budynki zachowują ich wartość rynkową przez dłuższy czas. Obiekty sportowe i hale widowiskowe to kolejne wyzwanie, któremu stawiają czoła zaawansowane technologicznie wyroby CONSOLIS. Stosując prefabrykaty żelbetowe systemu CONSOLIS można znacznie przyspieszyć termin realizacji hal widowiskowo-sportowych oraz stadionów piłkarskich czy lekkoatletycznych. Obiekty sportowe wzniesione z wykorzystaniem prefabrykatów CONSOLIS będą cechowały estetyką, bezpieczeństwem oraz żywotnością bez potrzeby częstej konserwacji. Dla zrealizowania przekroju trybun stadionowych lub halowych wykonuje się elementy w postaci: ścian prostych, elementów o przekroju „L”, a specyficznym rodzajem belek użytych w tego typu rozwiązaniach są płyty audytoryjne. Stanowią one podstawę pod ciągi komunikacyjne i bazę do mocowania siedzisk.
Kierownik laboratorium zapoznał uczestników z wykonywanymi na bieżąco badaniami - wytrzymałość na ściskanie i zginanie, mrozoodporność, nasiąkliwość . Na wysoką jakość prefabrykatów wpływają czynniki: produkty wykonywane w fabryce cały rok i poddawane kontroli jakości, atestowane i kontrolowane surowce i materiały do produkcji: betonu , stali, strun.
Uczniowie podzieleni na 2 grupy zwiedzali poszczególne hale produkcyjne, magazyny składowania, węzeł betoniarski, zbrojarnię.
Spotkaliśmy się w zakładzie w Gorzkowicach z bardzo miłym przyjęciem, profesjonalnym szkoleniem budowlanym dotyczącym konstrukcji żelbetowych i sprężonych.
Organizatorem wycieczki była mgr inż. M. Dudzińska . Opracowano na podstawie :www.consoils.pl

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00