slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Wycieczka budowlana do zakładów SILIKATY w Kluczach

Opublikowano w Technikum Budowlane

Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w wycieczce do zakładów SILIKATY w Kluczach w celu poznania tajników produkcji „białych” cegieł i pustaków , popularnie nazywanych wyrobami silikatowymi. W trakcie wycieczki pani kierownik zakładu przedstawiła organizację i przebieg produkcji od wydobycia ze złoża piasku do autoklawizacji wyrobów w wysokiej temperaturze. Podczas wizyty w laboratorium zobaczyliśmy zakres podstawowych badań technicznych, którym poddawane są pustaki , aby ich parametry wytrzymałościowe odpowiadały normom budowlanym mogły być użyte do wznoszenia kilkukondygnacyjnych budynków.
Warto wiedzieć, że zaletą wyrobów silikatowych jest możliwość w prosty sposób wyeliminowania hałasu w budynku.

Ciężkie ściany to ciche ściany – tak określić można filozofię budowania przegród o podwyższonej izolacji akustycznej. Już na etapie projektu należy więc uwzględniać materiały o dużej masie i odpowiednich parametrach, które odgrodzą mieszkańców od hałasu dobiegającego nie tylko z zewnątrz, ale i z innych pomieszczeń. Do tego rodzaju produktów zaliczyć można elementy murowe SILIKAT A i SILIKAT APLUS oraz SILIKAT A12 oferowane przez Grupę SILIKATY.
Polskie miasta, ale także wsie zlokalizowane przy ruchliwych drogach i powstających autostradach, są coraz głośniejsze. Przekonać może się o tym każdy, kto w okresie wakacyjnym wyrwie się z miejskiego zgiełku i doświadczy ciszy w lesie czy nad jeziorem. Wprawdzie przyzwyczajenie do głośnych dźwięków powoduje, że przestajemy zwracać na nie uwagę, ale nie oznacza to jednak, że hałas przestaje mieć na nas negatywny wpływ. Jak dowodzą badania może on powodować liczne schorzenia, od problemów ze słuchem, przez bezsenność, nerwicę, brak koncentracji, a nawet nadciśnienie i choroby serca. Jest więc bardzo istotne, aby zarówno w domu, jak i w miejscu pracy zapewnić sobie komfortową i bezpieczną dla zdrowia ciszę. Uniwersalność SILIKATÓW A i APLUS powoduje, że wykorzystywane mogą być one do wznoszenia różnego rodzaju budynków od najmniejszych, po te najwyższe. Popularnymi nabywcami bloczków są właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zapewnić sobie spokój ogniska domowego.
Z drugiej strony, SILIKATY zostały również wykorzystane podczas wznoszenia prestiżowych wieżowców, w tym warszawskiej Złotej 44 i wrocławskiego SkyTowera. Wysoki poziom izolacyjności akustycznej sprawia również, że SILIKATY A i APLUS spełniają rygorystyczne regulacje budowlane i mogą być użyte w konstrukcji ścian między salami szpitalnymi i pokojami w hotelach w kategorii trzygwiazdkowej i wyższej.

Opracowano na podstawie www.silikaty.pl opr M. Dudzińska

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00