slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Taglichen Arbeit

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Technikum Hotelarstwa

W dniach 31.10.2015 - 28.11.2015 r odbył się wyjazd na praktyki do Niemiec finansowany z programu Erasmus+. W wyjeździe wzięło udział 10 uczniów  z branży hotelarskiej do pięciu hoteli na terenie Turyngii i Bawarii. Uczestnicy w obiektach mieli zapewnione: darmowe wyżywienie, dobre warunki noclegowe, opiekę,  kieszonkowe w wysokości  400 euro. Jedne z uczestniczek zostały przydzielone do 4-gwiazdkowego hotelu Marienturm w zabytkowym mieście Rudolstadt w którym odbywały praktyki w zakresie gastronomii, obsługi konsumenta,  i podstawowych zadań służby pięter.

Postaramy się bliżej przybliżyć uroki tego miejsca, z którego praktykantki wróciły z pozytywną opinią.

Jak wyglądała praktyka każdego z tych działów? 

Praca w serwisie zaczynała się wcześnie z rana. Polegała na przygotowaniu szwedzkiego stołu, sprzątaniu restauracji, a w godzinach popołudniowych: nakrywanie stołów, obsługa gości, podawanie dań, przygotowywanie pokoi na przyjęcie gości, składanie serwetek oraz (jeśli była taka potrzeba) przygotowywanie sali konferencyjnej.  Dodajmy, że w tym dziale obowiązywał strój regionalny. Praca w kuchni rozpoczynała się w godzinach rannych, w tym czasie praktykantki przygotowywały śniadania, dekorowały dania, oraz przyrządzały sałatki, myły naczynia, sprzątały kuchnie. "Wyjazd ten był dla nas szkołą życia"- mówi jedna z uczestniczek.  Praktyki były dla nich szansą podszkolenia języka niemieckiego, poznania systemu organizacji hotelu, kultury niemieckiej oraz odpowiedzialności i samodzielności. Oprócz pracy dziewczyny miały również  możliwość odpoczynku. Wolne dni poświęcały na zwiedzanie miasta, zakupy w galerii Rudolstadt, smakowanie dań regionalnych oraz zawieranie nowych znajomości. Jednym z zabytków, jakie zwiedziły był zamek Heidecksburg, w którym przeżyły  najważniejsze momenty minionych wieków i specyficzną atmosferę dawnej architektury i sztuki ogrodowej. W opinii praktykantek hotel cieszy się wysoką oceną, dobrą, rodzinną atmosferą i znakomitymi posiłkami. Wykazują również chęć powrotu w rejony  Rudolstadt. 

Opracowały:  Basia Czerwińska i Patrycja Gut- Borowy artykuł z gazety Motto

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00