slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Kolejne szkolenie firmy ALPOL

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Firma Alpol z Piotrowic przeprowadziła dla uczniów klasy 3mz szkolenie dotyczące wykonywania okładziny ściennej z płytek ceramicznych. Po części teoretycznej, w której Pan Jarosław Pacierz zapoznał uczniów z zasadami klejenia i przycinania płytek elektrosprzętem, miała miejsce część praktyczna - gdzie z kolei uczniowie poznawali tajniki ukosowania płytek. Najaktywniejsi uczestnicy szkolenia zostali nagrodzeni.

 

„Więcej radości jest w dawaniu niźli w braniu"

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Takie motto poprowadziło w tym roku naszych wspaniałomyślnych i hojnych uczniów, towarzysząc im przy zbiórce artykułów szkolnych, zabawek i słodyczy dla najmłodszych pacjentów oddziału pediatrycznego w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i dostarczyły do organizatorek, Pani Aleksandry Kuli i Pani Justyny Kuźniak, całe mnóstwo pięknych przedmiotów, którymi następnie zostały obdarowane dzieciaki, spędzające „Mikołajki” w szpitalu. Na szczęście wizyta świętego Mikołaja i jego radosnego orszaku wyraźnie poprawiła humor małym milusińskim, a niektórzy nawet nie chcieli się z nimi rozstawać. Również personel medyczny i obecni w szpitalu rodzice otrzymali upominki od świętego, który dostarczył wykonane przez uczniów Technikum Budownictwa urocze, pamiątkowe aniołki oraz upieczone i przepięknie udekorowane aromatyczne pierniczki – dzieło cukierników z Technikum Usług Gastronomicznych i Żywienia. Ponadto uczennica klasy II w  - Weronika Karcz, jako dar serca, upiekła świąteczne babeczki, którymi obdarowała zarówno małych pacjentów, jak i starszych, przebywających na szpitalnym oddziale.

Mikołaj nie zapomniał też o naszej Szkole. Jego barwny korowód odwiedził wszystkie sale, aby osłodzić lekcje uczącym się pilnie uczniom i nauczającym ich pedagogom. Słodkie niespodzianki dla całej społeczności szkolnej zapewniła, jak zawsze niezawodna Rada Rodziców, a uczestnicy orszaku zajęli się ich dystrybucją. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym, w tym księdzu Arkadiuszowi Kajdasowi za zorganizowanie stroju dla Mikołaja – biskupa. Szczególne podziękowania kieruję do Weroniki Karcz, Justyny Żarskiej, Klaudii Mączki, Aleksandry Bugaj, Klaudii Mosurek, Kingi Syguły, Bartłomieja Piłki, Kamila Kluczewskiego, Patryka Kluczewskiego i Adriana Bienia, czyli mikołajkowego składu. Dzięki wam wszystkim i waszej dobroci ten dzień był naprawdę niezwykłym wydarzeniem i rozgrzał serca wielu osób. 

 

 

                                                                              Justyna Kuźniak

Duchy mówią do mnie – o nowym tomiku poetyckim Sebastiana Sierki

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Czy istotnie rzeczywistość zamyka przed człowiekiem ostatnie drzwi prawdy -  prawdy, której nie jesteśmy świadomi, a której nieraz stajemy się niewolnikami? Czy wobec żmudnych poszukiwań tożsamości, idei i równowagi jesteśmy skazani na samotność i niezrozumienie? A może to rzeczywistość odbija nas niczym mur piłeczkę, nieustannie  wracającą do punktu, z którego została rzucona? Te i wiele innych pytań pojawiło się 23 listopada w Galerii Olkuskich Poetów podczas promocji najnowszego zbioru wierszy pt. „Kształt rzeczywisty”.

Konsekwentnie budowana przestrzeń liryczna i niezwykle dojmujący charakter utworów – to bez wątpienia rozpoznawalna cecha liryki Sebastiana Sierki i… nie inaczej jest w tym przypadku. Egzystencjalne rozterki, tak doskonale przecież w twórczości poety znane,  stawiały dotychczas uporczywe pytanie: po co to wszystko? A może właśnie w tym tkwi sekret – by nieustannie to pytanie zadawać? Choć ta zaskakująca puenta wierszy zawartych w najnowszym zbiorze może okazać się nieco myląca, stanowi  jednak w tym przypadku klucz do otwarcia interpretacyjnych drzwi. Podmiot wierszy Sebastiana Sierki zdawał się od dawna poszukiwać własnego „kształtu” – formy namacalnej, ponownie nazwanej i prawdziwej. Zagubienie, zwątpienie i pustka, a także potrzeba otwarcia nowego rozdziału, odsyłają do słów Tadeusza Różewicza: „Szukam nauczyciela i mistrza niech przywróci mi wzrok słuch i mowę”. O ile ich wydźwięk osadzony w zupełnie innym kontekście był niemym krzykiem, określającym ludzki dramat pokoleniowy, o tyle owo „wołanie” podmiotu Sebastiana Sierki jest odbiciem przeżyć,  doświadczeń, a przede wszystkim obserwacji kształtujących poetę niemal o każdej porze dnia i nocy. I właśnie noc staje się w tym przypadku  kolejnym słowem – kluczem, gdyż jest ona areną i siłą sprawczą kreującą liryczne ścieżki. „Wejść” do wierszy Sebastiana Sierki, to zasmakować nocy – jej formy, zapachu i treści. Nie mamy pewności, czy wspomniane wcześniej „wołanie” zostało usłyszane, lecz możemy się domyślać, że kolejne próby przeczekania przez poetę nocy, nie zawsze, a być może już nigdy nie będą podejmowane.

Czy zatem poszukiwania się udały? Myślę, że odpowiedź na to pytanie poznaliśmy już przy okazji ukazania się pierwszego zbioru autora pt. „Koegzystencja”, gdyż niezaprzeczalnie „Kształt rzeczywisty” musimy traktować jako jego integralną część – część klarowną, dopracowaną, oszczędną w formie, obnażającą jeszcze mocniej to, co w utworach Sebastiana Sierki było już widoczne i doskonale znane. Tak – poeta odnalazł swój „kształt” i jest to oblicze bez wątpienia czytelne!

 

Marcin Tomsia

Szkolenie firmy RUBI

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

27 listopada Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu gościł przedstawiciela firmy RUBI Pana Mariusza Machnika, który przeprowadził profesjonalne szkolenie dla klasy 3MZW dotyczące stosowania nowoczesnego sprzętu do cięcia płytek. Uczniowie uczestniczący w pokazie mogli w praktyce wykorzystać każde z prezentowanych narzędzi, uczyli się wykonywać podstawowe zadania związane z obróbką płytek, a także pracowali z materiałami wielkogabarytowymi ze spieczonego kwarcytu. Dziękujemy za interesujące i bardzo profesjonalne przeprowadzenie szkolenia!

Powiatowy sukces!

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

I miejsce dla Oli Kałużnej z kl. 2 d w XII Powiatowym Konkursie Muzyczno-Recytatorskim w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu "Refleksja o Polsce w poezji i w piosence" ! Nasza uczennica z dużym wyczuciem smaku, powagą i świadomością interpretacji zaprezentowała piosenkę "Dziewczyna z granatem", czym zdobyła uznanie jurorów. Zmagania odbywały się pod patronatem Starosty Olkuskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu olkuskiego. Uczestników było naprawdę dużo, a poziom występów - wysoki. Naszą szkołę reprezentowała także Klaudia Fijor z kl. 2 d, która wystąpiła w części recytatorskiej.

Rajd jesienny

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Niezapomniany rajd jesienny śladami pamięci po ziemi olkuskiej wszystkim na długo pozostanie we wspomnieniach. Piękna, słoneczna pogoda, jesień nasycona ognistymi barwami kolorowych liści, świeże, rano jeszcze dosyć rześkie powietrze i wspaniałe towarzystwo, sprzyjały zdrowemu spacerowi i możliwości integracji. Część klas powędrowała wśród pożółkłych łąk i lasów do Rabsztyna, gdzie mieli okazję zwiedzić Chatę Kocjana oraz wspiąć się na romantyczny i wspaniale odrestaurowany zamek, na którym przy odrobinie szczęścia można usłyszeć głosy z przeszłości i przenieść się w czasie do epoki walecznych rycerzy, wielkich bitew i uroczystych bali, na których dźwięki średniowiecznej muzyki towarzyszyły biesiadnikom.
Pozostałe klasy odbyły sentymentalną podróż miejskimi szlakami, odwiedzając zakątki, związane z historią naszego narodu, nawiedzając groby polskich bohaterów, którzy oddali życie w obronie ojczyzny i w chwale zginęli za Polskę. Podczas swojej wędrówki uczniowie wysłuchali opowieści o bohaterskich czynach, odwadze i honorze, który nie pozwolił poddać się najeźdźcom. Szumiące i spadające jakby w pląsie liście na Starym Cmentarzu czy Skwerku, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenia Krwawej Środy, nostalgicznie nastrajały do podróży w przeszłość, dzięki której żyjemy teraz w wolnym i niepodległym kraju. Tę wędrówkę zakończono na Rynku, gdzie każda grupa wzięła udział w quizie na temat odwiedzonych miejsc, a po wykonaniu wspólnego zdjęcia, każdy udał się w swoją stronę, niosąc w sercu i pamięci obrazy i słowa, zasłyszane i zapamiętane na zawsze.

               Justyna Kuźniak

Praktyki zagraniczne Erasmus+ 2018 - grupa I

paulina.rawicka włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W Zespole Szkół Nr 4 rozpoczął się kolejny projekt praktyk zagranicznych współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu ERASMUS+ „Praktyki krótko- i długoterminowe wspierają mobilność uczniów i absolwentów z ZS Nr 4 im. KEN w Olkuszu" Od wczoraj w Turyngii przebywa grupa gastronomiczno - hotelarska. Praktyki rozpoczęły się od programu kulturalnego obejmującego zwiedzanie Drezna oraz Weimaru. Życzymy im powodzenia!!!

Dzień Edukacji Narodowej

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Szkoły
Dzisiaj Nasz Dzień, dlatego uczcijmy go pozytywnym nastawieniem i jasnym spojrzeniem w Przyszłość. Nasza praca owocuje uśmiechem Rodzica, słowem:"dziękuję" wypowiedzianym przez Ucznia, wsparciem Pracodawców i otwartością Partnerów Szkoły. Te cztery elementy - to fundament, na którym rośnie nasza motywacja, energia do działania i poczucie, że chce się żyć. Wszystkiego najlepszego!!!

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00