slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Powiatowy sukces!

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

I miejsce dla Oli Kałużnej z kl. 2 d w XII Powiatowym Konkursie Muzyczno-Recytatorskim w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu "Refleksja o Polsce w poezji i w piosence" ! Z dużym wyczuciem smaku, powagą i świadomością interpretacji zaprezentowała piosenkę "Dziewczyna z granatem", czym zdobyła uznanie jurorów. Zmagania odbywały się pod patronatem Starosty Olkuskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu olkuskiego. Uczestników było naprawdę dużo, a poziom występów - wysoki. Naszą szkołę reprezentowała także Klaudia Fijor z kl. 2 d, która wystąpiła w części recytatorskiej.

Rajd jesienny

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Niezapomniany rajd jesienny śladami pamięci po ziemi olkuskiej wszystkim na długo pozostanie we wspomnieniach. Piękna, słoneczna pogoda, jesień nasycona ognistymi barwami kolorowych liści, świeże, rano jeszcze dosyć rześkie powietrze i wspaniałe towarzystwo, sprzyjały zdrowemu spacerowi i możliwości integracji. Część klas powędrowała wśród pożółkłych łąk i lasów do Rabsztyna, gdzie mieli okazję zwiedzić Chatę Kocjana oraz wspiąć się na romantyczny i wspaniale odrestaurowany zamek, na którym przy odrobinie szczęścia można usłyszeć głosy z przeszłości i przenieść się w czasie do epoki walecznych rycerzy, wielkich bitew i uroczystych bali, na których dźwięki średniowiecznej muzyki towarzyszyły biesiadnikom.
Pozostałe klasy odbyły sentymentalną podróż miejskimi szlakami, odwiedzając zakątki, związane z historią naszego narodu, nawiedzając groby polskich bohaterów, którzy oddali życie w obronie ojczyzny i w chwale zginęli za Polskę. Podczas swojej wędrówki uczniowie wysłuchali opowieści o bohaterskich czynach, odwadze i honorze, który nie pozwolił poddać się najeźdźcom. Szumiące i spadające jakby w pląsie liście na Starym Cmentarzu czy Skwerku, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenia Krwawej Środy, nostalgicznie nastrajały do podróży w przeszłość, dzięki której żyjemy teraz w wolnym i niepodległym kraju. Tę wędrówkę zakończono na Rynku, gdzie każda grupa wzięła udział w quizie na temat odwiedzonych miejsc, a po wykonaniu wspólnego zdjęcia, każdy udał się w swoją stronę, niosąc w sercu i pamięci obrazy i słowa, zasłyszane i zapamiętane na zawsze.

               Justyna Kuźniak

Praktyki zagraniczne Erasmus+ 2018 - grupa I

paulina.rawicka włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W Zespole Szkół Nr 4 rozpoczął się kolejny projekt praktyk zagranicznych współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu ERASMUS+ „Praktyki krótko- i długoterminowe wspierają mobilność uczniów i absolwentów z ZS Nr 4 im. KEN w Olkuszu" Od wczoraj w Turyngii przebywa grupa gastronomiczno - hotelarska. Praktyki rozpoczęły się od programu kulturalnego obejmującego zwiedzanie Drezna oraz Weimaru. Życzymy im powodzenia!!!

Dzień Edukacji Narodowej

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Szkoły
Dzisiaj Nasz Dzień, dlatego uczcijmy go pozytywnym nastawieniem i jasnym spojrzeniem w Przyszłość. Nasza praca owocuje uśmiechem Rodzica, słowem:"dziękuję" wypowiedzianym przez Ucznia, wsparciem Pracodawców i otwartością Partnerów Szkoły. Te cztery elementy - to fundament, na którym rośnie nasza motywacja, energia do działania i poczucie, że chce się żyć. Wszystkiego najlepszego!!!

Wyprawa do Energylandii

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Szaleństwo klas II b i II d w parku rozrywki Energylandia w Zatorze! Uczniom dzielnie towarzyszyły panie wychowawczynie: Bożena Odrobińska i Justyna Gałka-Szczupak, które same również skorzystały z wielu atrakcji. Zjechały nawet z najwyższego i najszybszego mega coastera w Europie - "Hyperion"! Zabawa była naprawdę znakomita!

Zwycięskie zmagania cukiernicze

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

We wtorek 2 października skoro świt udaliśmy się – ja jako opiekunka i dwie dziewczyny z klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Natalia Nawara i Paulina Gil do Wadowic. Tam odbywały się zmagania VI edycji konkursu małopolskiego „Mam zawód. Mam fantazję” organizowanego przez Urząd Marszałkowski. Na miejscu pojawili się też nasi rywale ze szkół gastronomicznych w Krakowie (2 szkoły), Tarnowie, Nowym Targu, Łącku, Bochni, Wadowic. Nasze uczennice wylosowały 4 stanowisko i po krótkim instruktażu przystąpiły do tworzenia deserów w temacie – Fantazje na biszkopcie. Po ponad trzech godzinach zmagań i wyczerpującej pracy w stresie (tym większym, że na sali konkursowej była ekipa regionalnej telewizji, której dziennikarz przeprowadzał wywiady z uczestnikami i jednocześnie relacjonował wydarzenia z konkursu) powstały dwa rodzaje deserów: mus z białej czekolady na biszkopcie z malinową frużeliną ozdobione ganache i kremem cytrynowym oraz biszkopt kakaowy nasączony kawą pomarańczową i przełożony kremem patisier, udekorowany kremem z mascarpone oraz galaretką pomarańczową i zestem z pomarańczy. Po zakończeniu konkursu i prezentacji prac cukierniczych wszystkich drużyn, wróciliśmy do Olkusza i z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki. Właśnie dzisiaj (piątek) dotarła do nas wiadomość o zajęciu 3 miejsca. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że godnie reprezentowaliśmy Naszą szkołę, która w dziedzinie gastronomii zaczyna stawiać coraz śmielsze kroki.

K. Żmudka

 

Salon Maturzystów w Krakowie

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

 

W dniu 20 września uczniowie klas 4a i 4e wzięli udział w Salonie „Perspektywy”, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Miejscem spotkania było Audytorium Maximum, a oficjalną część rozpoczęło przemówienie dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej – Lecha Gawryłowa. Wszyscy uczniowie otrzymali  „Informatory”, które szczegółowo omawiają kwestie związane z rekrutacją na studia wyższe oraz egzaminem maturalnym, a następnie udali się na cykl wykładów dotyczących przedmiotów zdawanych na tym właśnie egzaminie. Na terenie obiektu można było zwiedzać stoiska uczelni wyższych (nie tylko krakowskich) z ofertą rekrutacyjną na rok akademicki 2019/2020, była także możliwość zakupu w cenie promocyjnej repetytoriów i zestawów zadań maturalnych, oferowanych przez wydawnictwo Nowa Era.

Organizatorem i kierownikiem wyjazdu był Pan Jarosław Gałka, który wraz z Panem Marcinem Tomsią pełnił funkcję opiekuna grupy.

 

Uroczystość z Chopinem w tle …

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Łagodne dźwięki delikatnie naciskanych klawiszy fortepianu wypełniły przestrzeń nadając jej harmonii, a zarazem wprowadziły uroczysty nastrój. W tak podniosłej atmosferze rozpoczęły się obchody Dnia Patrona -  Fryderyka Chopina - w Szkole Podstawowej Nr 6 w Olkuszu.

Wspaniała akademia, przygotowana przez uczniów i nauczycieli tej społeczności szkolnej zaabsorbowała i zachwyciła obecnych tam gości i przedstawicieli licznych instytucji, firm oraz patronów i przyjaciół Szkoły. Obecni na sali widzowie mogli poznać losy wielkiego kompozytora dzięki fantastycznie odegranym przez uczniów scenkom z życia pianisty, a także zachwycić się i dać ponieść nutom przepięknie zaśpiewanych przez chór piosenek, których tak melodia, jak i słowa zapadały w serce. Dzieci zaprezentowały swoje rozmaite talenty, udowadniając, że ciężka praca, konsekwencja, ale także pasje i ich realizacja przynoszą wielkie sukcesy i dają ogromną satysfakcję.

Po występie dzieci ze szkoły podstawowej, na scenie pojawili się ich starsi koledzy i koleżanki z Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu. Spotkanie poprowadził przyjaciel Chopina  - Cyprian Kamil Norwid, który pomógł zaprezentować artystyczne zdolności uczniów, których kunszt w każdym ich zawodzie wywołał zachwyt u oglądających. W takt poloneza wkroczyli na salę uczniowie technikum hotelarstwa, prezentując fenomenalny pokaz synchroniczny, dzięki któremu zastawiono stół dla kompozytora i jego towarzyszek. Bajecznie kolorowe i wyjątkowo zdrowe menu opracowali i wykonali profesjonaliści z Laboratorium Smaku – uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych. Piękne stylistki z technikum fryzjerskiego wyczarowały urocze koafiury a la George Sand i a la Chopin. Wspaniali projektanci i technicy budownictwa zaplanowali i wykonali pomnik w formie fortepianu ku czci wielkiego kompozytora, aby ten mógł przy nim zasiąść i zaszczycić wszystkich obecnych próbką swojego ogromnego talentu. Każdy chciał też wykonać pamiątkowe zdjęcie z Fryderykiem, a ten, znany ze swej uprzejmości, chętnie i z wdziękiem pozował do fotografii.

Na koniec atmosferę do czerwoności rozgrzali przystojni motocykliści z zaprzyjaźnionego klubu, którzy uświetnili swoją obecnością obchody święta Szkoły. Każdy mógł podziwiać ich piękne motocykle, obejrzeć sprzęt, przymierzyć kask, a nawet zasiąść i uwiecznić swoją podobiznę na jednej z ogromnych i wspaniałych maszyn. Kierowcy-motocykliści opowiedzieli także o bezpieczeństwie na drodze i konieczności zachowania rozsądku w czasie jazdy. Wyśmienity catering, przygotowany przez uczniów Budowlanki stanowił  idealne uzupełnienie tej fantastycznej uroczystości.

Jeszcze słychać było cichnące dźwięki mazurka, gasnące wraz z upływem mijającego dnia, kiedy zaproszeni goście powoli opuszczali mury SP Nr 6, niosąc w sercach poczucie zadowolenia i  wdzięczności za serdeczność, okazaną przez gospodarzy uroczystości.

 Justyna Kuźniak

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego

paulina.rawicka włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18 odbędzie się 22.06.2018 o godzinie 10.00. 

Obowiązuje strój galowy.

Dzień Kolorów

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

6 czerwca 2018 roku w naszej szkole po raz kolejny organizujemy akcję „DZIEŃ KOLORÓW”, w tym roku pod hasłem „DZIEŃ KOLORÓW - uzależnienia kradną barwy szczęścia”. Jednym z elementów będzie zespołowy konkurs plastycznym na plakat, którego tytułem jest hasło akcji. W tym dniu młodzieży, nauczycielom i pracownikom szkoły zaproponowano, aby przyszli ubrani w określone kolory i odstresowali się w „Kąciku relaksacyjnym”. Pracownicy oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadzą pogadanki i badanie smokolizerem. 

W ramach akcji 11 czerwca spotkania z psychologiem  i 12 czerwca warsztaty Fundacji Edukacji Zdrowotnej STIM

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00