slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

15 lat Galerii Olkuskich Poetów w Zespole Szkół Nr 4

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W pierwszych dniach kwietnia czytelnia im. Jolanty Skawińskiej gościła wyjątkowego artystę – Łukasza Jarosza – poetę, muzyka, autora tekstów, laureata wielu literackich nagród, w tym niezwykle prestiżowej Narody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Spotkanie szczególne, bo i wyjątkowe okoliczności – Jubileusz 15-lecia Galerii Olkuskich Poetów, a zatem nie zabrakło życzeń, wspomnień i oczywiście… tortu, który w tym dniu smakował jeszcze bardziej, gdyż jubileuszowa gala zbiegła się z urodzinami gościa honorowego. Łukasza Jarosza nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba, artysta to niezwykle wszechstronny i choć, jak sam przyznaje, największą miłością w jego życiu twórczym pozostaje muzyka, to nie da się zaprzeczyć faktom – autor „Pełnej krwi” jest przede wszystkim poetą! I to poetą w pełnym tego słowa znaczeniu, o czym zebrani w tym dniu goście mogli się dobitnie przekonać. Surowość opisu, wnikliwa obserwacja, język szukający nowych form wyrażania rzeczywistości – to właśnie poezja, która wypełniła przestrzeń Galerii podczas  jubileuszowych rozmów.

Tak oto dzieło Jolanty Skawińskiej trwa nieprzerwanie już ponad 15 lat, progi Galerii Olkuskich Poetów wciąż przekraczają twórcy najróżniejsi – Ci doskonale znani oraz debiutanci, często dzielący się swoją twórczością po raz pierwszy. Wspomniany okres stał pod znakiem poetyckich odkryć, był to również czas wielkich przemian, szczególnie w ostatnich pięciu latach. Niepozorna Galeria zataczała coraz szersze kręgi, nawiązano współpracę z wieloma instytucjami: Fundacją Kultury Afront, Biblioteką Pedagogiczną w Olkuszu, Stowarzyszeniem Teatralno – Literackim, Warsztatami Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej oraz Stowarzyszeniem Wszyscy dla Wszystkich – to wszystko pozwoliło poszerzyć horyzonty i zasięg kulturotwórczej działalności instytucji, a bez wątpienia wpłynęło na jej kształt i prestiż w środowisku. Warto podkreślić, że Galeria wydała cztery tomiki poetyckie olkuskich twórców. Tak więc zostaje zamknięty wyjątkowy rozdział, a Galeria Olkuskich Poetów nadal będzie podążać wytyczoną przez siebie drogą, kusząc atmosferą i niepowtarzalnym klimatem kolejnych gości.

Marcin Tomsia

 

 

Ogólnopolskie Targi Edukacyjne w Katowicach

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

26 marca tegoroczni maturzyści wspierani przez uczniów klasy 3a i 3b, uczestniczyli w XXI Ogólnopolskich Targach Edukacyjnych, odbywających się w Hali Widowiskowo – Sportowej Spodek w Katowicach. Po zapoznaniu z niezwykle bogatą ofertą uczelni wyższych, uczestnicy przystąpili do zwiedzania Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie podziwiali wystawy Galerii Sztuki Polskiej, Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej oraz Galerii Śląskiej Sztuki Sakralnej. Nadzór nad całością wycieczki sprawował organizator - Pan Jarosław Gałka wraz z opiekunami: Panią Kamilą Fulbiszewską i Panią Pauliną Rawicką.

Indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego w kieszeni!

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Uczennica Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu - Monika Bagińska z klasy technikum usług fryzjerskich laureatką ogólnopolskiego XXIII Konkursu Wiedzy o UJ. Gratulujemy Monice zdobytego indeksu na pedagogikę specjalną Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a opiekunowi merytorycznemu uczennicy Panu Jarosławowi Gałce życzymy kolejnych sukcesów. Brawo! Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego celem jest przybliżenie historii oświaty polskiej i europejskiej poprzez historię krakowskiej Uczelni oraz osób ją tworzących. Biorący udział w Konkursie uczestnicy walczą o możliwość studiowania na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

Kolejne sukcesy!

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Duży sukces naszej uczennicy !!!
Gratulacje dla Patrycji Łaksy, której udało się powtórzyć zeszłoroczny sukces i zająć czwarte miejsce w okręgowym etapie Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. W olimpiadzie brali uczniowie wszystkich szkół w Małopolsce. Opiekunami Patrycji były panie Dorota Kalisz-Stach i Bożena Odrobińska.
Serdecznie GRATULUJEMY !!!

Triumfy Kastalii!

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

I miejsce w kategorii recytacji dla Kamili Krzykawskiej z kl.IVe
III miejsce w kategorii recytacji dla Patryka Burmera z kl. I b
Wyróżnienie w kategorii poezji śpiewanej dla Aleksandry Kałużnej z kl. II d.

Oto nagrody, jakie zdobyli uczniowie naszej szkoły podczas etapu powiatowego 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 13. marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.
Sukces członków grupy artystycznej Kastalia jest ogromny, gdyż w zmaganiach wzięło udział aż 16 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu olkuskiego, a poziom poszczególnych prezentacji był naprawdę wysoki.
Profesjonalne jury doceniło "naszych recytatorów" za znakomity dobór repertuaru i trafną interpretację wykonywanych utworów.
Kamila i Patryk zakwalifikowali się do etapu rejonowego, który odbędzie się w kwietniu w Staromiejskim Centrum Kultury w Krakowie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Uczniowie w Teatrze Zagłębia

marcin.tomsia włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

27.02.2019 uczniowie klas:4a,3a,2d obejrzeli w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu „Tango” wg. dramatu S. Mrożka; zachwycili się wspaniałą grą aktorską oraz ciągle aktualną sztuką. Wprowadzenie do spektaklu i spotkanie z aktorem po przedstawieniu - dopełniło ucztę kulturalną, dostarczyło wielu emocji .
Opiekunowie: R. Kubańska, T.Pierchała, D. Bigaj.

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00