slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Koegzystencja lirycznej świadomości

włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Poetycka świadomość - cecha rzadka i unikatowa, to percepcja szeroko rozumianej wrażliwości na otaczającą rzeczywistość i przestrzeń, w której człowiek staje się jedynie samoistnym ogniwem w pętlach upływającego czasu. Pojęcie niedefiniowalne – poezja, daje możliwość dotknięcia istoty rzeczy, spojrzenia z perspektywy obnażonego jestestwa, zaś bodźce płynące z potęgi jej strof umożliwiają odkrywanie prawdy, kategorii trudnej, nie dającej się wpisać w złudę dnia codziennego, prawdy, która niejednokrotnie tylko w ten sposób może się urzeczywistnić. Okazją do poznania takiej właśnie formy lirycznego autentyzmu było historyczne, pierwsze spotkanie promujące niezależne wydawnictwo poetyckie – 7 maja światło dzienne ujrzał tomik wierszy Koegzystencja – debiutującego poety Sebastiana Sierki.

W czwartkowe popołudnie goście Galerii Olkuskich Poetów mogli wysłuchać niezwykle szczerej, a momentami przejmującej relacji człowieka, dla którego droga życiowa stała się inspiracją do bardzo trudnych i żmudnych poszukiwań, zaś progi Zespołu Szkół Nr 4 - miejscem duchowego oczyszczenia. Wśród gości spotkania nie zabrakło przedstawicieli olkuskiego światka literackiego: Ireny Włodarczyk, Marty Jurkowskiej, Grzegorza Ludwiczaka, Jacka Majcherkiewicza, a także polonistów, rodziny, przyjaciół i znajomych zaproszonego poety.

W wyjątkowej atmosferze, do późnych godzin wieczornych, zgromadzeni mieli okazję słuchać wierszy autora, przeplatanych komentarzami związanymi z aktem twórczym, jak i bardzo osobistych spostrzeżeń, dotyczących świadomości artystycznej, oscylujących wokół fundamentalnych kategorii: wieczności, przemijania i miłości.

Utwory Sebastiana Sierki urzekły zgromadzonych swym autentyzmem i szczerością, poezja, choć momentami dość pesymistyczna, stała się pretekstem do rozważań na tematy egzystencjalne, poszukiwań odpowiedzi na pytania trudne, nie dające prostych odpowiedzi, ani łatwych rozwiązań.

Książka, wydana dzięki finansowemu wsparciu niezależnego sponsora, rozpoczęła nowy rozdział w historii Galerii Olkuskich Poetów, która niedawno obchodziła okrągły Jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Rozdział nie tylko promujący kontakt z kulturą słowa pisanego, ale i umożliwiający nowym, ciekawym poetom   p e ł n e   zaistnienie w literackim świecie.

Spotkanie promocyjne otworzyło przed zgromadzonymi zupełnie nową przestrzeń – przestrzeń pełną przejmującej, ale i fascynującej ciszy. Wszak poezja bywa ciszą, trudną do odgadnięcia...ciszą w rozkoszy swej pełnej, substytutem szaleństwa, które karmi nas co dzień pustymi i jednoznacznymi znakami zapytania...ciszą, na którą często nie mamy czasu, a chcielibyśmy jej dotknąć...by choć przez chwilę stać się prawdziwi. A być poetą, to ciągle tęsknić…właśnie za taką ciszą.

Marcin Tomsia

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00