slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Wizyta w Muzeum Armii Krajowej

włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

„Marnością jest pragnąć długiego życia, 

a nie dbać o życie dobre” 

Tomasz a Kempis

Cisza, powaga, zaduma i dreszcze - czyli z wizytą w  Muzeum Armii Krajowej. Zwiedzane muzeum to jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. I choć miejsce to poświęcone jest przede wszystkim Armii Krajowej, to jednak droga przez naszą najnowszą historię rozpoczyna się w dwudziestoleciu międzywojennym i prowadzi nas przez wojnę z Niemcami, atak Sowietów, okupację niemiecką i czasy wczesnego PRL. Na tym tle dane nam było usłyszeć o przejmujących  losach ludzi-bohaterów, dla których Polska była najwyższą wartością i którzy bez wahania stawali na jej wezwanie. „Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy". Tak pisał o „żołnierzach wyklętych" wielki Zbigniew Herbert. Przez lata byli oczerniani, oskarżani o największe zbrodnie, podłe motywacje, w najlepszym razie o głupotę. Komuniści zrobili naprawdę wiele,by w świadomości społecznej utrwalić negatywny obraz podziemia niepodległościowego. Pobyt w muzeum zakończyliśmy warsztatami z szyfrowania poufnych meldunków oraz wizytą na strzelnicy. Tu uczniowie wcielali się  w obrońców Polski korzystając z multimedialnej strzelnicy, wyposażonej w repliki karabinów przeciwpancernych, stanowiska karabinów zostały zainstalowane w pomieszczeniu stylizowanym na ziemiankę, gdzie panował delikatny półmrok . Na dwóch ekranach widać było pędzące czołgi, a zadaniem uczniów było  zneutralizowanie wroga- …czuliśmy się jak w prawdziwych okopach. Wśród panów furorę zrobiła wystawa ponad 200 sztuk broni z kolekcji byłego żołnierza AK dr. Stanisława Wcisły.

A oto refleksje naszych uczniów po wyjściu z muzeum:

„…właściwie, to powinienem się wstydzić, że jeszcze mnie tu  nie było, a mieszkam tak blisko,  ale lepiej późno niż nigdy, a po drugie nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo trafiliśmy na znakomitą opiekę -trafił nam się przewodnik pasjonat, który opowiadał a i ze smakiem dowcipkował z nami w sposób tak urzekający i przenikliwy, że można było  go słuchać i słuchać… bardzo dziękuję i polecam miejsce wszystkim i młodzieży i naszym rodzicom, dziadkom..."

…. szczególnie przejmujący był los tych, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej uwierzyli, że Ojczyzna znów ich potrzebuje i chcieli uczestniczyć aktywnie w jej odbudowie- Boże, jakże srodze się zawiedli….

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00