slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Ze sztuką przez życie…

włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Pasja tworzenia – to określenie najlepiej oddaje osobowość Katarzyny Szojdy, kolejnego gościa Galerii Olkuskich Poetów,  cyklicznych spotkań literackich w olkuskim Zespole Szkół Nr 4. W piątkowe popołudnie nie zabrakło wielbicieli słowa pisanego, wśród których zaproszenie przyjęli znani w środowisku literaci i animatorzy kultury, m.in. Marta Jurkowska,  Halina Świtlicka, Jacek Majcherkiewicz, Sebastian Sierka, Jarosław Nowosad oraz przyjaciele, znajomi i rodzina poetki. Przybyli goście byli świadkami magicznej – artystycznej wędrówki, w której autorka z niezwykłą szczerością otworzyła przed  zgromadzonymi bardzo osobistą przestrzeń duchowych inspiracji. Zaprezentowany świat urzekł słuchaczy rozpiętością tematyczną, a osoba Katarzyny Szojdy ujawniła przy tym bardzo wszechstronne oblicze – pełne ciepła, wrażliwości, ale i głęboko analitycznego i filozoficznego postrzegania świata. Nie zabrakło miejsca na wzruszające i osobiste wspomnienia związane nie tylko z samym aktem twórczym, ale i z szeroko rozumianą drogą życiową, którą poetka postanowiła podążać. Oprócz kwestii czysto poetyckich, słuchacze mieli okazję odkryć również mało znane oblicza autorki, jak choćby te związane z muzyką czy fotografią, a w kolejne etapy spotkania wprowadzały oryginalne i wzruszające recytacje, przygotowane przez uczniów: Aleksandrę  Mączkę, Dominikę Kawalę, Kornelię Śliż, Krystiana Kostyrę i gościnnie Mateusza Zonia. 

Nie ulega wątpliwości, że dorobek twórczy Katarzyny Szojdy, niesłychanie barwny i różnorodny, przekonał zgromadzoną publiczność, że w rzeczach zwykłych i prozaicznych, można odnaleźć niezmierzoną przestrzeń inspiracji, można kształtować własną świadomość artystyczną i nie tylko. Dodatkowo piątkowe spotkanie potwierdziło bardzo ważną prawdę – prawdę o tym, że codzienność również może stać się wielką poezją…

Marcin Tomsia

160603 Wizyta pani Katarzyny Szojdy 160603 Wizyta pani Katarzyny Szojdy 160603 Wizyta pani Katarzyny Szojdy 160603 Wizyta pani Katarzyny Szojdy 160603 Wizyta pani Katarzyny Szojdy

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00