slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Święty Mikołaj przybył!

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

 

„Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;

byłem spragniony, a daliście mi pić (…);

byłem chory, a odwiedziliście Mnie…” Mt 25, 35-36.

Z pewnością te słowa z Pisma Świętego były dobrze znane, doskonale zrozumiane i wcielane w czyn przez legendarnego biskupa Miry – świętego Mikołaja. Był on uważany za świętego, który udzieli pomocy w każdej potrzebie. Legendy o nim mówią, że wspierał wszystkich potrzebujących, a jego troska wypływała z wielkiej miłości do Boga i ludzi. Wiedzieni tym samym pragnieniem dzielenia się sercem i niesienia dobrego słowa w każdy zakątek świata, uczniowie Budowlanki kontynuują dzieło świętego Mikołaja. Jak co roku, na apel katechetów o pomoc w organizacji akcji dobroczynnej odpowiedziała cała społeczność szkolna. 

6 ego grudnia w Budowlance zjawiła się radosna grupa, pięknie uśmiechniętych śnieżynek i aniołków, czyli fenomenalna asysta… dwóch Mikołajów! Jeden miał na sobie szaty biskupie, w ręce dzierżył pastorał, a na głowie miał mitrę. Drugi nosił bardziej komercyjną wersję stroju, czyli czerwone galoty, czerwoną kapotę, okrywającą okazały brzuszek i czerwoną czapkę - nie mylić z Czerwonym Kapturkiem! Obaj wyglądali jakoś podejrzanie znajomo i gdy spojrzało się im w oczy można było dostrzec podobieństwo do dwóch uczniów z klasy 2a. Przypadek? Bynajmniej! W postaciach śnieżynek i reszcie świty, hojnie obsypujących wszystkich słodziutkimi cukierkami,  również rozpoznano osoby z klasy 2a. I wszystko stało się jasne. Po tym jak przygotowali wspaniałą gazetkę, poświęconą tematyce świąt Bożego Narodzenia i przepięknie udekorowali choinkę, aby umilić nam przedświąteczny czas, zajęli się dostarczeniem prezentów. I tu należy nadmienić, że o upominki i słodycze postarali się uczniowie wszystkich klas. Zebrali ogromną ilość słodkości, zabawek i gier, które dzięki hojności ich serc trafiły do chorych dzieci, przebywających w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Gdy już każdy uczeń w każdej klasie i każdy nauczyciel każdego przedmiotu otrzymał porcję czekolady  na osłodę dnia, spod szkoły wyruszyły dwa pełne po brzegi pojazdy, wioząc dużą dawkę radości i prezentów dla maluszków ze szpitala. Wieść głosi, że dzieciaki były zachwycone. Uczniowie naszej Szkoły dostarczyli tyle prezentów, że każdy mały pacjent mógł sobie wybrać zabawkę, a słodyczy było tyle, że każdy szanujący się dentysta dostałby bólu zębów już na sam widok takiej góry cukierków. Jednym słowem niespodzianka dla maluchów się udała. Zarówno panowie Mikołajowie, jak i opiekunowie, czyli pani Ola Kula i ksiądz Arkadiusz  rozmawiali z dziećmi, odpowiadali na pytania i napstrykali tyle fotek, że nie zmieściłyby się nawet w całym facebook’u!

Święty Mikołaj biskup, który już w średniowieczu uważany był za patrona dzieci, a dziś patronuje studentom i uczonym niech będzie inspiracją do czynienia dzieł miłości i miłosierdzia we współczesnym świecie. Dziękujemy wszystkim, którzy wiedzą, że kto się dzieli, ten dwa razy dostaje. 

Justyna Kuźniak

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00