slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Narcyz i echo na szkolnych walentynkach

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

„Gdy się dwa serca spotkają tęskniące,

Pełne nadziemskiej piękności i żalu,

Gdy objawienie miłości jak słońce

Na ust spłonionych zabłyśnie koralu (…)

Natenczas w uczuć wezbranych powodzi,

W tej błyskawicy duchów idealnej,

Kwiat ów cudowny tajemniczo wschodzi (…)

Adam Asnyk 

Czerwone poduszki, czekoladowe serduszka, pąsowe róże, słodkie misiaczki-pluszaczki i inne plastikowe ohydztwa już dawno zbrzydły nimfie Echo. Cały ten komercyjny chłam, pozbawiony prawdziwego uczucia, rozczarował ją na tyle, że postanowiła poszukać prawdziwego sensu obchodzenia Walentynek. Starała się szukać miejsc, gdzie ludzie naprawdę darzą się sympatią i okazują sobie wsparcie, nie tylko od święta. No i rzecz jasna trafiła do Budowlanki. Jak sama później wyznała, przyciągnęła ją tu aura życzliwości i wzajemnego szacunku. 

Narcyzowi ciężko dogodzić, bo przecież to zapatrzony w siebie młodzieniec, a jednak komuś udało się go wreszcie oczarować. Jak to się stało? Otóż, Narcyz obudził się jak zwykle piękny. Sprawdził to, sięgając po lusterko natychmiast po otwarciu oczu. Nie mogąc zmarnować żadnej okazji do zaprezentowania ludziom swej nieprzeciętnej urody, wyszedł na spacer. Nie wiedząc jak i dlaczego, skierował swoje kroki do Budowlanki. Jak tylko przekroczył próg szkoły, natrafił na grupkę dziewcząt, które po raz kolejny przypinały gazetkę na okoliczność dnia Świętego Walentego. Ciągłe poprawki to oczywiście „zasługa” wychowawczyni II mzw, która wszystko musi mieć zrobione idealnie. Zatem i tym razem czepiała się kompozycji, przepinała zdjęcia, serduszka i baloniki i dopiero zapewnienia Narcyza, że gazetka jest w porządku, pozwoliły jej nieco ochłonąć i zaakceptować stan wykonania. 

Tymczasem Echo, wędrując po szkole, zajrzała do sali 103, gdzie zachwyciły ją piękne dekoracje walentynkowe autorstwa uczennic z klasy II mzw. Podziwiała oryginalny świecznik z masy solnej i wazon z wełnianymi kwiatami. Jej uwadze nie umknęła też gazetka, która wprawiła ją w iście romantyczny nastrój. Echo pomyślała, że chyba nie ma nic złego w tych czerwono-różowych ozdóbkach, o ile stanowią tylko dodatek do prawdziwego sensu święta zakochanych. Na korytarzach spotkała przecież całe mnóstwo roześmianych dziewczyn i chłopaków, ubranych w czerwone i różowe elementy garderoby. Podobno miało im to zapewnić możliwość uniknięcia odpowiedzi na ocenę. 

Narcyz jak to Narcyz, najpierw przejrzał się w gablocie, sprawdzając czy jego fryzura nie uległa zniszczeniu na skutek lekkich opadów śniegu, a potem zaciekawiony, co też będzie się działo dalej, potupał za dziewczynami na górę. Najpierw nieporadnie łaził za panią Justyną, która biegała po całej szkole, chcąc dopilnować właściwej realizacji szkolnych walentynek. Po jakimś czasie odpuścił, bo stwierdził, że „nie ogarnia”.  Przyłączył się za to do delegacji dziewcząt, które dostarczały pocztę walentynkową. Trochę go rozczarowało, że nie dostał żadnej kartki, ale wytłumaczono mu, że jest to poczta wewnątrzszkolna. Ponoć zrozumiał. Bąknął tylko coś pod nosem, że św. Walenty to też patron epileptyków i chorych psychicznie, ale uśmiechnął się i poszedł do 103. 

W tym momencie nastąpiło wydarzenie niezwykłe. Narcyz spotkał Echo. Ach! Cóż to było za spotkanie! Długo by opowiadać. Nadmieńmy jedynie, że czasem zdarza się miłość od pierwszego wejrzenia i kończy happy endem. Miłość potrafi także odmienić największego „narcyza”. Kiedy z głośników szkolnego radiowęzła popłynęły życzenia i muzyczna walentynka dla wszystkich, gdzieś w oddali można było jeszcze dostrzec blednące sylwetki Narcyza i Echo, kołyszących się w takt melodii Joe Cocker’a „You are so beautiful”.  Ehh… Ależ romantycznie!

Justyna Kuźniak

 

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00