slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Zerwany kłos

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

W poniedziałek 6 marca spora grupa uczniów naszej szkoły obejrzała w kinie film p.t. "Zerwany kłos", który pozwolił naszym uczniom zapoznać się z historią bł. Karoliny Kózkówny. Ufam, że dzięki temu filmowi młodzież poznała tę, wciąż zbyt mało znaną, polską błogosławioną.

Fabuła filmu opiera się na historii młodej dziewczyny, która żyła na podtarnowskiej wsi i poniosła śmierć męczeńską w obronie swojego dziewictwa - skarbu, o który trzeba walczyć odważnie i z miłością dla siebie, dla swojej przyszłej rodziny i dla Boga. Walczyła jednocześnie o życie i dziewczęcą godność. Z tej drugiej nie chciała zrezygnować nawet w obliczu śmierci. Została zamordowana przez żołnierza carskiej armii w siedemnastym roku życia, na początku I wojny światowej w listopadzie 1914 r.

Film ukazuje niezwykłe kontrasty między ciepłem i czułością panującymi w rodzinnym domu bohaterki, a brutalnością i bezwzględnością czasu wojny. Karolina została ukazana jako szlachetna dziewczyna wychowana w domu pełnym miłości i potrafiąca tą miłością obdarzać inne osoby, np. dzieci z sąsiedztwa albo odrzuconą przez lokalne środowisko ciężarną dziewczynę. Z drugiej strony widz obserwuje brutalność i zezwierzęcenie, a wręcz coś demonicznego, co przynoszą ze sobą ze sobą najeźdźcy - kozacy na służbie cara.

Twórcy filmu świetnie ukazali kontrasty występujące np. pomiędzy domem Karoliny a obozem carskiego wojska, ale też między wiejskim księdzem a przystawiającym mu do głowy rewolwer rosyjskim żołnierzem. Zdobyli się także na próbę ukazania w filmowym obrazie prawdy o tym, że współpracownicy zła zawsze stają się jego ofiarami, co obrazuje scena śmierci dwóch żołnierzy-zwyrodnialców. Próbują także, nie usprawiedliwiając niegodziwych czynów, zrozumieć ich źródło, na które wskazuje piosenka śpiewana przez zabójcę tytułowej bohaterki.

Film ponadto urzeka wspaniałą muzyką i pięknymi obrazami przyrody i chłopskiej chaty z początku XX w.

Na seansie filmowym uczniowie Budowlanki nie byli sami. Spotkali się bowiem z uczniami Ekonomika i dwóch olkuskich gimnazjów. Bardzo cieszy fakt, że młodzież naszego miasta poznała bliżej osobę bł. Karoliny. Ta beatyfikowana przez Jana Pawła II młoda polska dziewczyna może być dla naszej młodzieży inspiracją do walki o wielkie wartości nawet wtedy, gdy wartości te bywają w świecie nierozumiane.

Obecni na seansie uczniowie byli wstrząśnięci i przyznali rację tezie Jana Pawła II, że tacy święci i błogosławieni jak Karolina Kózkówna swoim życiem nas nie tylko pouczają, ale także zawstydzają. Bywa jednak taki wstyd, który jest dla człowieka zbawienny . Dobrze się stało, że uczniowie naszej szkoły mieli szansę poznać bł. Karolinę. 

Na koniec warto dodać, że ci z naszych uczniów, których poruszyła historia przedstawiona w filmie "Zerwany kłos" mogą bardzo blisko, bo w niedalekim Witeradowie, odnaleźć kaplicę p.w. bł. Karoliny Kózkówny, która jest takim niewielkim, ale ważnym dla środowiska lokalnego ośrodkiem kultu tej wyniesionej na ołtarze młodej dziewczyny. 

ks. Arkadiusz Kajdas

 

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00