slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

STOP DEPRESJI!

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Który kolor jest najbardziej optymistyczny? Jaka muzyka poprawia zły humor? Czy czekoladki naprawdę koją nasz podły nastrój? Takie pytania rodzą się w głowach wielu osób, a zwłaszcza dziś, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowia pod hasłem walki z depresją. Ta podstępna choroba zbiera wielkie żniwo we współczesnym, postawionym na głowie świecie. Statystyki dotyczące zachorowań są zatrważające. Pęd życia, stres, który jest cichym zabójcą, a także pseudo egzystencja w cyber-rzeczywistości pogłębiają poczucie wyalienowania. Piętnowanie ludzkich słabości, jak gdybyśmy nie mieli już prawa do gorszego samopoczucia, ogromny nacisk kładziony na dążenie do nieosiągalnej doskonałości stwarzają idealne warunki do podnoszenia poziomu frustracji, a w konsekwencji wielu kryzysów nerwowych, załamań i w końcu depresji, która jest bardzo poważną chorobą. 

Wychodząc naprzeciw potencjalnym obawom, niechęci do działania i ogólnemu marazmowi, Budowlanka postanowiła zadziałać zgodnie ze starym porzekadłem, iż „lepiej jest zapobiegać niż leczyć”. Wchodząc do szkoły już od progu słyszałam skoczne nuty „belgijki”, która zawsze pozytywnie mi się kojarzy, a widok młodzieży w wielobarwnych strojach, tańczącej na boisku szkolnym napawał radością. Zatrzymałam się na chwilę, żeby popatrzeć, jak inni wydają się w tańcu bardziej wolni, lżejsi od trosk codzienności, choć przez ten krótki moment – szczęśliwsi. Na pierwszym piętrze zachwyciłam się kącikiem „odstresowania”. Na kolorowych materacach piętrzyły się stosy mięciutkich pluszaczków, gotowych żeby je trochę poprzytulać i potarmosić. Uczennice klasy 1b wyczesane w warkocze i kucyki ozdobione ślicznymi wstążeczkami i spineczkami otaczały troskliwą opieką tych, którzy przybyli do kącika wsparcia. W dwóch koszyczkach czekały losy z optymistycznymi sentencjami, dającymi wzmocnienia pozytywne. Ja wylosowałam karteczkę mówiącą: „Cudownie, że jesteś”. No nic dodać, nic ująć ;) Na stolikach leżały malowanki i kredki, a ku mojemu zaskoczeniu większość kolorujących stanowili przedstawiciele płci brzydszej. Nad całością kolorowej terapii czuwała pani Pedagog oraz pani Bożena Odrobińska.

Takie akcje są potrzebne. Jako ludzie XXI wieku,, otoczeni hałasem, robiący wszystko w pośpiechu, a często chaotycznie i bez sensu, musimy się czasem zatrzymać, zachwycić pięknem świata, bo nie jesteśmy tu na zawsze. Jeśli przytłoczy nas ogrom naszych problemów i trosk, jakich doświadcza każdy z nas i w porę się nie zorientujemy, że skręciliśmy w złą uliczkę, to możemy zajść na manowce, gdzie będzie coraz mniej światła, a więcej mroku i poczucia beznadziei. Jeśli ktoś wyciąga do nas pomocną dłoń, chwyćmy ją mocno i walczmy.   Życie mija, nie pozwólmy by nasze minęło bez nas. Stop depresji!

Justyna Kuźniak

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00