Przepis na udane piątkowe popołudnie!

Konieczny jest melonik, do niego wrzucamy szczyptę melancholii połączoną z nutą romantyzmu. Dodajemy ogromne pokłady intelektu oraz pewną dozę szaleństwa, ujętą w łagodne ramy abstrakcji. Składniki dokładnie mieszamy – nie wolno zapiekać ani smażyć, raczej podgrzewać w temperaturze pokojowej. Do tego wrzucamy rozmarzone spojrzenie, szczery uśmiech i brodę! Przed Państwem… Jakub Kornhauser.

W pierwszych dniach czerwca Galeria Olkuskich Poetów po raz kolejny stała się miejscem magicznym i pięknym; oto w jej progi zawitał człowiek niezwykły. Tłumnie przybyli goście, wśród których znaleźli się lokalni artyści i przedstawiciele środowisk kulturalnych: Zofia Jurczyk, Zdzisława Barczyk, Irena Włodarczyk, Katarzyna Szojda, Halina Świtlicka, Olgerd Dziechciarz, Jarosław Nowosad, Sebastian Sierka oraz nauczyciele i przyjaciele Galerii, mieli niepowtarzalną okazję, by uczestniczyć w wyjątkowym refleksyjno – surrealistycznym wykładzie, dotyczącym sztuki, pasji i życia. Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, krytyk literacki, nauczyciel akademicki - wprowadził widzów w świat nietuzinkowej metafory, plastycznych inspiracji i wyszukanych form. Z niezwykłą otwartością opowiadał o swojej pracy, twórczości, życiowych pasjach, uzupełniając wypowiedzi bardzo ciekawymi anegdotami, przyprawionymi subtelnym humorystycznym akcentem. Magiczna atmosfera udzieliła się wszystkim zebranym, dyskusjom nie było końca, a mnogość tematów i interpretacji zakończyła się dopiero w późnych godzinach wieczornych. Tuż po spotkaniu główny bohater odjechał rowerem w ostatnich blaskach zachodzącego słońca, zostawiając niezatarte wrażenie podziwu, wyjątkowości i przekonania, że magia i piękno sztuki są tuż obok nas. Trzeba tylko umieć po nie sięgnąć!

Marcin Tomsia