slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Narodowe czytanie w olkuskiej bibliotece

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

2 września 2017 r., pomimo niesprzyjającej pogody, olkuski Rynek wypełnił się miłośnikami polskiej literatury klasycznej. Okazją do spotkania była kolejna edycja Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Prezydenta RP i pod patronatem Pary Prezydenckiej. Organizatorem wydarzenia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu wraz z partnerami: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Stowarzyszenie Teatralno-Literackie w Olkuszu, MOK Olkusz, Zespół Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Zespół Szkol Nr 4 W Olkuszu, 
Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny Integracyjny Nr 1, Gimnazjum z Oddziałami w Olkuszu.
Zaproszeni aktorzy i osobistości życia publicznego przeczytali adaptację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego - jednego z najważniejszych dzieł kultury narodowej powstałych w epoce Młodej Polski. Fragmenty dramatu interpretowali: Bożena Krok - Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Marida Zoń– Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu, Agnieszka Goździelska – nauczyciel-polonista z Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Beata Banasiewicz - nauczyciel – polonista z Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu, Jerzy Trela - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, długoletni wykładowca i rektor PWST w Krakowie, Wojtek Trela - aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, aktor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Przemek Kania - aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, wykładowca PWST we Wrocławiu, Prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, Mirosław Jurczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu, Jacek Majcherkiewicz – olkuski malarz, rysownik, poeta, felietonista, satyryk, laureat wielu prestiżowych nagród literackich i plastycznych, Olgierd Dziechciarz - pisarz, dziennikarz i historyk, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Maciej Nabiałek – laureat Olkuskiej Narody Artystycznej, lider grupy „Glutaminian sodu”. 
Wydarzenie olkuskiej Biblioteki zaszczyciła swą obecnością Pani Lidia Gądek – Poseł na Sejm RP, która przeczytała wprowadzenie do pierwszego aktu dramatu Wyspiańskiego.
Przedsięwzięcie publicznego czytania największych polskich dzieł literackich ma na celu popularyzację fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. 
Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział tegorocznej inicjatywie. Czytającym za piękną interpretację wielkiego dramatu narodowego (cytak: Fraciszek Ziejka) a uczestnikom: młodzieży, nauczycielom, naszym czytelnikom - za wyjątkową postawę oraz wsparcie naszej akcji.
Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok

Artykuł udostępniony ze strony: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu 

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00