slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Tajemnica przyszłej przeszłości

kamila.fulbiszewska włącz . Opublikowano w Z życia Szkoły

Piątkowy wieczór 12 stycznia stał pod znakiem poezji i magii słów – otóż tego dnia w progi Galerii Olkuskich Poetów ZS Nr 4 w Olkuszu zawitała Małgorzata Lebda - poetka, fotograficzka i taterniczka. Licznie zgromadzeni goście mogli wsłuchać się w poruszające liryczne wyznanie, oscylujące wokół tematów związanych z aktem twórczym, ale nie tylko. Głośny zbiór wierszy Matecznik  nagrodzony Orfeuszem – Nagrodą Poetycką im.  K. I. Gałczyńskiego za najlepszą książkę poetycką 2016 roku, stanowił punkt wyjścia rozważań autorki na temat przeszłości, czasu, przestrzeni, życia i śmierci, a także ojca – będącego swoistym „patronem” omawianej twórczości, postaci tajemniczej i fundamentalnej: „bez niego nie byłoby tej książki, nie byłoby pisania, nie byłoby mnie takiej, jaką jestem teraz” – komentowała bohaterka wieczoru. Pryzmat dzieciństwa, kadry wspomnień i przeżyć  tkwiące głęboko w świadomości autorki, pozwoliły zgromadzonym dostrzec zupełnie nową przestrzeń interpretacyjną, zachęciły do rozmów i zadawania pytań – to właśnie wtedy poetka otworzyła przed gośćmi intrygującą i tajemniczą zarazem sferę – sięgając w przeszłość, dotykając istoty wspomnień i fascynacji, odkrywała niezwykle plastyczne obrazy, będące zapisem osobistych - czasem trudnych,  ale i inspirujących doświadczeń. Wieczór autorski, trwający do późnych godzin wieczornych, był znakomitą okazją do zetknięcia się z dorobkiem artystki wszechstronnej - o wielowymiarowym sposobie postrzegania rzeczywistości, a przy tym niezwykle skromnej i wrażliwej. Sama książka z kolei okazała się piękną i wzruszającą wędrówką po krainie zatopionej w baśniowych i nieodkrytych rejonach beskidzkiej wsi. I pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie będzie to wędrówka ostatnia.

MAŁGORZATA LEBDA (ur. 1985) – poetka, nauczycielka akademicka, fotograficzka. Dorastała w beskidzkiej wsi  Żeleźnikowa Wielka. Doktor nauk humanistycznych (specjalność teoria literatury i sztuki audiowizualne). Autorka czterech tomów poetyckich (ostatni to „Matecznik”, WBPiCAK, Poznań 2016). W 2017 roku została laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Ultramaratonka i taterniczka. Mieszka w Krakowie.

Marcin Tomsia

 

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00