slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Międzynarodowe impresje

Opublikowano w Z życia Szkoły

Promowanie w naszej szkole kultury, sztuki oraz zamiłowania do nauki języków obcych stało się już tradycją. Jednym z elementów propagowania zagranicznego dziedzictwa kulturowego było Święto Języków Obcych. Nasi uczniowie z klas I a, I d, I e oraz III e przygotowali ucztę kulinarną, której celem miało być przybliżenie społeczności szkolnej tradycyjnych dań europejskich.

Szczególną popularnością cieszyły się rosyjskie bliny z bitą śmietaną i dżemem z czarnej porzeczki, które można było smakować z filiżanką herbaty z konfiturą lub kwasem chlebowym. Uczniowie delektowali się również czekoladowym piernikiem, pierniczkami oraz keksem z kuchni niemieckiej. Swoich zwolenników znalazła także angielska tarta jabłkowa z bitą śmietaną oraz grzanki z masłem orzechowym lub dżemem. Dla każdego coś dobrego! Ucztę dla podniebienia dopełniła muzyka Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Piotra Czajkowskiego. Podczas przerw śródlekcyjnych mogliśmy odpoczywać przy piosenkach Tatu, The Rolling Stones, Rammstein oraz The Beatles.
Organizatorzy przygotowali również „stoiska”, na których znalazły się tradycyjne elementy kultury rosyjskiej (samowar, matrioszki, płyty winylowe Wysockiego itp.), niemieckiej (miniatura wieży telewizyjnej (Fernsehturm), puzzle z landami Niemiec itp. ), angielskiej (statuetka parlamentu brytyjskiego, miniaturka londyńskiego dzwonu Big Ben itp.).
Dopełnieniem Dnia Językowego były konkursy wiedzy o Rosji, krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Mistrzami wiedzy o Rosji okazali się: Jakub Dolezy z kl. II a, Monika Kaliwoda z kl. III d, Paulina Roś z kl. II d. Znajomością kultury, sztuki, gospodarki i polityki krajów niemieckojęzycznych popisali się: Anna Milej, Wioletta Pyrdoł, Anna Pocheć z kl. III e (hotelarze górą!). Laureatami konkursu wiedzy o krajach anglojęzycznych zostali: Krystian Żak z kl. IV d, Aleksandra Głowacka z kl. III d, Filip Rydzyk z kl. IV e.
Nad całością czuwały, służyły pomocą oraz koordynowały przygotowania: Pani Paulina Glanowska (część niemiecka), Pani Katarzyna Chmielewska (część rosyjska), Panie Justyna Krzemień i Justyna Gałka-Szczupak (część angielska).

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00