slide 3

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu

Szkolenie parkieciarskie w Zespole Szkół Nr 4 w Olkuszu

Opublikowano w Zasadnicza Szkoła Zawodowa

W dniu 27.05.15 r. odbyło się szkolenie parkieciarskie dla uczniów 3 klasy  Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 4 w Olkuszu zorganizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy na zaproszenie dyrekcji  szkoły. Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, zwany popularnie „Budowlanką” kształci uczniów w zawodach budowlanych, usługowych (fryzjerstwo, hotelarstwo) oraz zawodach rzemieślniczych z powiatu olkuskiego oraz ościennych np. krakowskiego.  Uczestnicy szkolenia , to uczniowie kształcący się w zawodzie monter suchej zabudowy i robót wykończeniowych, którzy w klasie 3 uczą się robót posadzkarsko-okładzinowych. W czerwcu zdają egzamin z kwalifikacji: „roboty posadzkarskie i okładzinowe”. Celem szkolenia było poznanie tajników pracy parkieciarzy i zdobycie nowych umiejętności, które pomogą uczniom odnaleźć się na rynku pracy.

Spotkanie było możliwe dzięki zaangażowaniu pana Ryszarda Draba z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy, który uczył montażu parkietu i jego wykończenia oraz udostępnił szlifierki z akcesoriami. Cierpliwie wyjaśniał ich obsługę i oceniał wykonanie. Panowie  Ernest Wesołowski i Robert  Gwarecki  z firmy PPG Deco Polska z Wrocławia poprowadzili prezentację wyrobów lakierniczych firmy i pokaz praktyczny malowania i olejowania  parkietu. Użytkownikom zależy, aby lakier do parkietu był wyjątkowo odporny na ścieranie, twardy, a jednocześnie transparentnie zachowywał barwę drewna, aby podczas użytkowania był odporny na ślady np. po czarnych gumach , natomiast w trakcie pielęgnacji odporny na środki chemiczne. Najaktywniejszym uczniom, którzy samodzielnie wykonali ćwiczenia przekazano nagrody. Szkolenie mogło odbyć się dzięki firmie JAWOR- PARKIET –producentowi podłóg drewnianych z Nowe Miasto Lubawskie, które przekazało szkole parkiet dwuwarstwowy oraz mozaikę. Pan Grzegorz Gruszczyk-doradca techniczny firmy Jawor-Parkiet wprowadził uczestników w świat podłóg z drewna. Przybliżył zagadnienia ekologii i korzyści dla użytkowników z kontaktu z drewnem w wyposażeniu wnętrz. Zarówno deszczułki, z których uczniowie montowali parkiet jak i gotowe deski produkowane są przez firmę z najwyższej jakości drewna i znajdują zastosowanie w mieszkaniu  przeciętnego Kowalskiego, jak i w pomieszczeniach u osób ceniących elegancję oraz wysoki standard. Uczniowie zostali oczarowani nowoczesnymi maszynami stolarskimi, które przywiózł na szkolenie Rafał Grzegorek doradca techniczny firmy FESTOOL. Uczestnicy mieli możliwość przetestowania wszystkich maszyn, dzięki temu cięcie parkietu, listew, desek, szlifowanie nie sprawiało żadnej trudności. Elektronarzędzia akumulatorowe pozwoliły na montaż elementów podłogi w dowolnym miejscu. Prezenter firmy FESTOOL zwrócił uwagę na szkodliwość pyłu, który może wnikać do płuc podczas piłowania i szlifowania parkietu. Dlatego firma prowadzi Kampanię Bezpyłową i proponuje stosowanie maszyn odciągających pyły. Ma w swojej ofercie odkurzacze dostosowane do każdego rodzaju pyłu z odpowiednimi  filtrami.

Konsultant techniczny firmy Loba-Wakol Pan Grzegorz Przytula przedstawił zagadnienia związane  z wilgotnością podkładów betonowych oraz temperatur w jakich należy wykonywać klejenie i lakierowanie podłóg z drewna. Uczniowie wykonali ćwiczenie polegające na badaniu wilgotności podłoża różnymi metodami. Dzięki temu zapamiętali, jak ważna jest odpowiednia wilgotność podłoża, aby nie powstały wybrzuszenia i inne wady posadzki. Uczestnicy zapoznali się z produktami firmy: klejami i lakierami do podłóg z drewna oraz z nowym klejem na bazie MS polimerów umożliwiającym bezprzesuwne klejenie deszczułek. Podczas spotkania uczniowie aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych, mając niepowtarzalną okazję poznać najlepszych fachowców i producentów w branży podłóg z drewna. Dyrekcja szkoły gorąco dziękuje Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Parkieciarzy za zorganizowanie szkolenia. Miła atmosfera, profesjonalizm szkoleniowców, serdeczne podejście do uczniów sprawiły, że oczekujemy na kolejne warsztaty dla młodych budowlańców z Olkusza.

Opracowała: Małgorzata Dudzińska – nauczyciel kształcenia zawodowego ZS 4 Olkusz

150527 Szkolenie parkieciarskie 150527 Szkolenie parkieciarskie 150527 Szkolenie parkieciarskie 150527 Szkolenie parkieciarskie 150527 Szkolenie parkieciarskie

Szkoła w programie:

HPV_1039-x401px.jpg

Artyści ziemi olkuskiej

Ważne Linki

Kontakt

Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej

ul. Legionów Polskich 1
32-300 Olkusz
tel. (032) 643 04 60
tel/fax (032) 643 09 33

 

Sekretariat szkoły

  • Poniedziałek-Piątek: 10:00 - 15:00